Chrobotek na ścianie – trend ostatnich miesięcy

Aranżacja wnętrz pochłania wiele czasu. Problematyczne jest nie tylko stworzenie wygodnej i spójnej przestrzeni, ale także efektownie wyglądającej. Wśród najczęstszych dylematów poruszany jest ten, dotyczący wykończenia ścian czy dekoracji. Gładkie, jednolite ściany są praktyczne, jednak ich prostota wymaga doboru innych elementów dekoracyjnych.

Alternatywą dla klasycznego wystroju jest postawienie na rozwiązanie, które w ostatnich latach znalazło szerokie grono fanów. Mowa o chrobotku, który to wykorzystywany jest zarówno w biurach, sklepach, jak i prywatnych domach i mieszkaniach. Prostota dbania o mech, a jednocześnie oryginalny wygląd i możliwość wykorzystania go w różnych, często fantazyjnych kształtach sprawiła, że wybierany jest on zarówno przez firmy, jak i prywatnych odbiorców.

Dlaczego warto postawić na mech chrobotek?

Mech chrobotek, na tle innych, naturalnych rozwiązań jest niewątpliwym zwycięzcą, który swoją konkurencję zostawia daleko w tyle. Wynika to przede wszystkim z łatwości pielęgnacji go w praktyce, a właściwie z jej braku. Mech chrobotek nie wymaga podlewania, a wilgoć, jaka potrzebna jest mu do wzrostu czerpie z otoczenia. Decydując się więc na dekoracje wykonane z chrobotka, nie musimy martwić się o podlewanie go podczas długich wakacji. Jeśli dobrze umiejscowimy ściankę, czy obraz, a więc nie narazimy mchu na nadmierne działanie słońca czy ogrzewania, przez lata cieszyć będziemy mogli się idealnie zieloną ścianą w domu.

Mech chrobotek traktować możemy poniekąd jako higrometr w domu, bowiem jeśli powietrze w pomieszczeniu będzie zbyt suche, dekoracyjna ścianka da o tym po sobie poznać. Niewątpliwą zaletą chrobotka są jego właściwości oczyszczające. Pozwala on na poprawę jakości powietrza, pozbycia się toksyn i kurzu, co jest szczególnie ważne w dużych miastach. Chrobotek to roślina wyjątkowo łatwa w uprawie, przez co sprawdzi się nawet u osób, które na co dzień mają problem z dbaniem o swoje kwiaty.

Chrobotek na ścianie – do czego go wykorzystać?

Sposobów na wykorzystanie chrobotka na ścianie jest wiele. Ze względu na łatwość jego uprawy możemy zdecydować się zarówno na samodzielne ozdobienie nim powierzchni, jak i powierzenie tej czynności profesjonalistom. Jednym z rozwiązań, które wyglądają efektownie, a zarazem są dość często wykorzystywane, jest stworzenie specjalnej ściany z mchu. Ze względu na fakt, iż mech chrobotek czerpie wilgoć z otoczenia, ścianki porośnięte mchem doskonale sprawdzają się w łazience, gdzie poziom wilgotności jest znacznie wyższy, a co za tym idzie, ryzyko zbyt suchego powietrza jest praktycznie wyeliminowane.

Chrobotek jednak równie dobrze sprawdzi się w domowym salonie czy w przestrzeniach biurowych. Dla tych, którzy poszukują zielonego rozwiązania, jednak liczą się nieco z kosztami wykonania usługi stworzenia ścianki porośniętej chrobotkiem, świetnie sprawdzą się obrazy, które zawiesić możemy na ścianie. W zależności od potrzeb, jak i preferencji, obrazy te mogą zarówno wykorzystywać inne rośliny, jak i tworzyć ciekawe formy w połączeniu np. z drewnem. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, chrobotek świetnie współgrać będzie zarówno z wystrojem w klimacie boho, klasycznym, jak i nowoczesnym.