Czujniki magnetyczne – krótki przewodnik po dostępnych modelach

Czujnik magnetyczny to urządzenie, które wykorzystuje się przede wszystkim w automatyce przemysłowej. Niewielkie wymiary, w połączeniu z dużym zróżnicowaniem tych urządzeń sprawiają, że czujniki znajdują zastosowanie w wielu obszarach.

Jak działa czujnik magnetyczny?

Każdy czujnik magnetyczny reaguje na pole magnetyczne, które można opisać za pomocą następujących wielkości:

  • względnej przenikalności magnetycznej,
  • indukcji pola magnetycznego,
  • natężenia

Czujniki reagują na pole magnetyczne, szczególnie na pole wytwarzane przez magnesy, które są stale połączone z wykrywanym przedmiotem. Warto zaznaczyć, że najlepiej jest wykorzystywać przedmioty nieferromagnetyczne, które pozwalają czujnikowi na działanie w największym dostępnym zakresie. Dodatkowo warto zauważyć, że pole magnetyczne przenika przez praktycznie wszystkie materiały niemagnetyczne. W praktyce oznacza to, że wykrywanie przedmiotów jest możliwe również w przypadku, w którym pomiędzy czujnikiem magnetycznym a wykrywanym obiektem znajdzie się np. kawałek plastiku.

Gdzie najlepiej przymocować czujnik magnetyczny?

Czujnik magnetyczny można przyczepić do dowolnego elementu, który został wykonany z materiału nieferromagnetycznego. Dzięki temu niezależnie od stopnia wysunięcia czujnika nad powierzchnię materiału, będzie on działała z taką samą skutecznością i czułością. Jeżeli jednak zachodzi konieczność przyczepienia urządzenia do materiału ferromagnetycznego, warto zadbać o to, żeby czujnik został umieszczony możliwie najdalej od powierzchni tego materiału. Warto również użyć warstwy izolacyjnej.

Rodzaje czujników magnetycznych – w czym można wybierać?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje czujników magnetycznych. Czynnikiem, który decyduje o tym, z jakim rodzajem czujnika mamy do czynienia, jest element reagujący na pole magnetyczny. Do takich elementów należą hermetyczne łączniki elektryczne (kontaktrony), elementy półprzewodnikowe (hallotrony) lub magnetorezystory AMR oraz materiały, które mają specjalne właściwości magnetyczne.

Zastosowanie – gdzie wykorzystuje się czujniki magnetyczne?

Jak już zostało wspomniane, czujniki magnetyczne wykorzystuje się przede wszystkim w automatyce przemysłowej. Dokładniej mówiąc, czujniki znajdują zastosowanie przede wszystkim w różnego rodzaju aplikacjach, w których służą np. do detekcji obiektów w określonym ruchu. Oprócz tego, czujnik magnetyczny może zostać wykorzystany również do wykrywania obiektów, znajdujących się wewnątrz plastikowych elementów. Do takich elementów należą np. pojemniki lub rury. Wykrywanie obiektów w nieprzyjaznych (agresywnych) środowiskach oraz detekcja obiektów w obszarach o podwyższonej temperaturze, również jest możliwe dzięki wykorzystaniu czujników magnetycznych.