Czy nerwica może dotyczyć dziecka?
Dzieci mogą przechodzić nerwicę, a zwykle objawia się ona u nich niewyjaśnionego pochodzenia bólami głowy i brzucha oraz kołataniem serca. Każdy rodzic powinien jak najszybciej zareagować na zły stan psychiczny dziecka i znaleźć dla niego profesjonalną pomoc.
Nerwica u młodzieży – podstawowe przyczyny
Nie ma jednej, konkretnej przyczyny nerwicy u dzieci. W trakcie diagnozowania zaburzeń lękowych sprawdzane są defekty w strukturze mózgowej, a także zaburzenia neuroprzekaźników. Duży wpływ na jej wystąpienie mają także obciążenia genetyczne. Także pewne czynniki środowiskowego mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia nerwicy u młodzieży. Mowa tutaj przede wszystkim o częstych zmianach szkoły czy miejsca zamieszkania, doświadczeniu przemocy, braku wsparcia ze strony najbliższych, śmierci bliskiej osoby, dysfunkcjach w zakresie wychowania (nadopiekuńczy rodzice, zbyt surowi rodzice).
Nerwica u młodzieży – podstawowe objawy
Dzieci, które cierpią na nerwicę bardzo często skarżą się na ból brzucha, który pojawia się w stresujących sytuacjach lub zaraz przed ich wystąpieniem. Dziecko zaczyna szybko oddychać, denerwuje się, a dyskomfort w brzuchu pojawia się automatycznie.
Nerwica u młodzieży może także objawiać się kołataniem serca. Dzieci unikają towarzystwa, są płaczliwe, nerwowe, występują u nich bardzo często bóle głowy i problemy z zasypianiem. Sen, gdy już wystąpi, bywa bardzo niespokojny.
Nerwica u młodzieży – jak ją leczyć?
U dzieci z nerwicą zalecana jest przede wszystkim psychoterapia indywidualna, grupowa oraz rodzinna. Wymagany jest trening umiejętności społecznych oraz wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych. Warto uświadomić dziecko, czym jest nerwica, dlaczego występuje i jak sobie radzić ze stanami lękowymi. Im więcej dziecko będzie wiedziało na temat choroby, tym w bardziej świadomy sposób będzie do niej podchodziło.
Bardzo ważne jest, aby rodzice dzieci z nerwicą nie bali i nie wstydzili się prosić o pomoc specjalistów. Leczenie pod okiem psychoterapeuty jest niezbędne. Trzeba jednak otwarcie rozmawiać z młodym pacjentem o jego dolegliwościach, nic nie należy zatajać. Odwrotne postępowanie może jedynie nasilić nerwicę i wprowadzić dziecko w stan głębokiej depresji.
Trzeba przygotować się na długie leczenie. Efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie od wdrożenia właściwych metod postępowania. Oczywiście możliwa jest doraźna redukcja lęku, wyciszenie pacjenta poprzez stosowanie odpowiednich leków, ale psychoterapia musi trwać przynajmniej kilka miesięcy, a nawet lat, aby pozbyć się patologicznych zmian w psychice, które wywołują irracjonalny lęk.
W leczeniu nerwicy bardzo ważne jest wsparcie bliskiego otoczenia, uświadomienie dziecku powagi choroby, ale także podkreślenie, że nie jest to stan trwały. Postępując według zaleceń psychoterapeuty można wyjść na prostą i zacząć cieszyć się życiem. Nerwica u młodzieży występuje coraz częściej, dlatego rodzice mają obecnie szerokie pole do szukania pomocy u najlepszych specjalistów.