Czy wzmacniacz słuchu jest bezpieczny dla Twojego zdrowia?

Wzmacniacz słuchu dla wielu stanowi naturalną alternatywę dla aparatów słuchowych. Okazuje się jednak, że nie jest najlepszym pomysłem. Może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Czym różni się wzmacniacz słuchu od profesjonalnego aparatu słuchowego?

Protetyk na pewno odradzi Ci zakup wzmacniacza słuchu. Jest to proste urządzenie składające się z mikrofonu, wzmacniacza dźwięku i systemu do sterowania głośnością. Jest to jedyny parametr, którym można zarządzać, dlatego wręcz niemożliwe jest dopasowanie sprzętu do wady słuchu oraz innych potrzeb użytkownika. Nie możesz więc liczyć na indywidualne dobranie, jak w przypadku profesjonalnego aparatu słuchowego.

Wzmacniacze słuchu nie są rekomendowane w celach rehabilitacyjnych i w żaden sposób nie mogą zapobiegać dalszemu uszkodzeniu tego ważnego zmysłu. Nie spełniają więc podstawowej funkcji realizowanej przez aparaty słuchowe.

Aparaty słuchowe są urządzeniami medycznymi, które dobierane są przez wyspecjalizowanych protetyków słuchu na podstawie licznych badań, wywiadów medycznego oraz po poznaniu potrzeb pacjenta. Wzmacniacze słuchu są natomiast oparte na przestarzałej technologii i w żaden sposób nie gwarantują poprawy jakości słyszenia. Można zapomnieć o bardzo ważnej funkcji, jaką jest kierunkowość, niezbędna przy odpowiednim i bezpiecznym odbieraniu dźwięków.

Jedyną zaletą wzmacniaczy słuchu w porównaniu do aparatów słuchowy jest cena. Są znacznie tańsze, ale też należy pamiętać, że spora grupa osób może ubiegać się o dofinansowanie z NFZ na zakup wysokiej jakości aparatów słuchowych. Warto z tej opcji skorzystać, aby zyskać sprzęt medyczny działający poprawie i dopasowany do potrzeb zdrowotnych, przy jednoczesnym oszczędzeniu funduszy.

W jaki sposób wzmacniacz słuchu może Ci zaszkodzić?

Kanał słuchowy jest bardzo delikatny, dlatego jeżeli wykorzystasz wzmacniacz słuchu działający w prosty sposób, bez żadnej ochrony, użytkowanie takiego sprzętu może skończyć się naprawdę bardzo źle. Musisz pamiętać, że dźwięki do uszu muszą docierać z różną częstotliwością, aby nie drażniły i nie powodowały ubytków. Jednolity, często ostry dźwięk może przynieść bardzo dotkliwe skutki.

Korzystając z wzmacniacza słuchu możesz sobie jeszcze bardziej zaszkodzić niż pomóc. Może dojść do większych zmian w wadzie słuchu, a nawet trwałych uszkodzeń, których nie będzie już w stanie naprawić nawet profesjonalny aparat słuchowy.

Część osób na wzmacniacze słuchu decyduje się głównie ze względu na ich niską cenę. Są to jednak złudne oszczędności, ponieważ możesz utracić całkiem ten ważny zmysł. Żadne pieniądze nie są tego warte. Lepiej poczekać na dofinansowanie lub systematycznie odkładać pieniądze i kupić wyrób medyczny z prawdziwego zdarzenia niż inwestować w szkodliwe wzmacniacze słuchu.

Nawet przez chwilę nie zastanawiaj się nad zakupem wzmacniaczy słuchu. Postaw na wygodne i bezpieczne rozwiązanie, jakim jest aparat słuchowy dobrany przez profesjonalnego protetyka słuchu. Zyskasz dzięki temu komfort i zdrowie, a one są najcenniejsze.