Domowe sposoby na ból zęba
W jamie ustnej dorosłego człowieka znajduje się od 28 do 32 zębów. Poza funkcją estetyczną zęby odpowiedzialne są także za rozdrabnianie pokarmów. Obecność nerwów wewnątrz zębów może wywoływać ból. W przypadku występowania dolegliwości bólowych najlepiej niezwłocznie odwiedzić stomatologa. Doraźnie można również zastosować sprawdzone domowe sposoby.
Dlaczego zęby bolą?
Zęby zbudowane są z dwóch podstawowych elementów tj. korony oraz korzenia. Korona to widoczna część znajdująca się powyżej linii dziąseł, składająca się ze szkliwa, zębiny oraz miazgi. Zewnętrzna część nazywana szkliwem wyróżnia się ogromną twardością i stanowi tarczę ochronną zęba. Zębina znajdująca się pod szkliwem jest bardziej miękka i zawiera włókna nerwowe, które podrażnione mogą powodować ból. Najbardziej unerwioną częścią zęba jest miazga wypełniona komórkami i naczyniami krwionośnymi. Efektem występowania stanu zapalnego miazgi jest silny ból, pojawiający się najczęściej w nocy. W takim wypadku stosowanie domowych sposobów przynosi jedynie chwilowe ukojenie. Aby trwale pozbyć się problemu, konieczne jest odwiedzenie stomatologa, który przeprowadzi leczenie kanałowe chorego zęba. Oprócz zapalenia miazgi powszechną przyczyną występowania dolegliwości bólowych są ubytki próchnicowe. Zdarza się, że pacjenci cierpią także z powodu zapalenia przyzębia lub tkanek okołowierzchołkowych.
Jak poradzić sobie z bólem zęba?
Zaleca się, by wszelkie dolegliwości bólowe konsultować ze stomatologiem. Co jednak w sytuacji, gdy nie ma możliwości szybkiego odwiedzenia dentysty? Wtedy najlepiej zastosować sprawdzone, domowe sposoby. Najłatwiej sięgnąć po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe zawierające paracetamol bądź ibuprofen. Powszechnie znanym naturalnym lekarstwem jest czosnek. Po obtoczeniu obranego ząbka czosnku w soli należy przyłożyć go do bolącego miejsca. W przypadku występowania stanów zapalnych, warto sięgnąć po takie zioła, jak szałwia, rumianek oraz tymianek. Płukanie jamy ustnej ciepłym naparem to skuteczny sposób na uśmierzenie bólu zębów. Do wykonania płukanek użyć można również mieszaniny wody, jodyny oraz soli lub schłodzonego alkoholu. Zimna alkoholowa płukanka wykazuje działanie odkażające i przeciwbólowe.
Podsumowanie
Bólu zęba nie należy lekceważyć. Jeżeli dolegliwości nie ustępują po zastosowaniu domowych sposobów lub nawracają, trzeba odwiedzić stomatologa, który pomoże ustalić źródło problemów i wdroży odpowiednie leczenie.