Drzwi zewnętrzne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Drzwi zewnętrzne to jeden z ważniejszych elementów wykończenia budynków. Pełnią one wiele istotnych funkcji. Zapewniają bezpieczeństwo i prywatność, chronią przed utratą ciepła, mogą istotnie wpłynąć na wygląd obiektu. Dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. Na co zwrócić uwagę?

Drzwi zewnętrzne do budynków gospodarczych

Zastanawiając się nad wyborem drzwi zewnętrznych, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj budynku, do którego będą prowadzić. W przypadku budynków gospodarczych częściej wybieraną opcją będą tzw. drzwi techniczne, wykonane przeważnie ze stali. Ich zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie dostępu do pomieszczeń. Choć oczywiście nie oznacza to, że kupując je trzeba zapomnieć o kwestiach estetycznych. Przeciwnie, wybór tego typu drzwi na rynku jest bardzo duży, zaś producenci oferują je w niemal wszystkich wariantach kolorystycznych. Dlatego niezależnie od tego, o jaki obiekt gospodarczy chodzi, warto postarać się, by drzwi zewnętrzne techniczne pasowały do niego pod względem wyglądu.

Drzwi zewnętrzne do domów

W przypadku drzwi wejściowych do budynków mieszkalnych (mamy tu na myśli przede wszystkim domy jednorodzinne, budownictwo wielorodzinne rządzi się w tej kwestii własnymi prawami) walory estetyczne są odgrywają jeszcze ważniejszą rolę. Należy dopasować nie tylko do koloru elewacji, ale też do stolarki okiennej, dachu, rynien, podbitek dachowych itp. Niebagatelną rolę odgrywać też będzie rodzaj ogrodzenia czy wygląd bramy garażowej.

W przypadku drzwi zewnętrznych do domów jednymi z częściej wybieranych opcji są również drzwi obite blachą stalową, która jednak w tym przypadku najczęściej pokryta jest specjalną folią dekoracyjną. Można postawić również na drzwi drewniane. Warto przy tym pamiętać, że wypełnienie nowoczesnych drzwi z tego materiału może także posiadać stalową część.

Drzwi zewnętrzne a kwestia bezpieczeństwa

Kwestie estetyczne i przeznaczenie drzwi zewnętrznych to jedno. Przy wyborze drzwi nie sposób jednak pominąć kwestii bezpieczeństwa. Większości może ono kojarzyć się głównie z klasą antywłamaniową. Obowiązująca obecnie klasyfikacja drzwi określająca poziom zastosowanych zabezpieczeń używa sześciostopniowej skali. Za drzwi antywłamaniowe uznaje się drzwi klasy trzeciej lub czwartej (RC3 i RC4). Informacja na ten temat powinna znaleźć się na tabliczce znamionowej znajdującej się tuż przy zawiasach. Decydując się na jakiś model warto też zapytać o odpowiedni certyfikat. Wystawia go Instytut Techniki Budowlanej lub Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Certyfikat dotyczy konkretnego modelu drzwi.

Poszczególne drzwi zewnętrzne mogą się też różnić między sobą także innymi parametrami jak poziom izolacji akustycznej (mówi on o tym, na ile drzwi są w stanie wygłuszyć hałasy). Kolejną kwestią jest poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jeszcze innym, niezwykle ważnym parametrem jest poziom izolacji cieplnej. Drzwi wejściowe są bowiem jednym z kluczowych elementów mających wpływ na parametry cieplne całego budynku.

Oczywiście przedstawione tu kryteria nie wyczerpują wszystkich zmiennych, jakie warto uwzględnić przy wyborze drzwi zewnętrznych. Na koniec warto jednak wspomnieć, że oprócz samych drzwi (skrzydła i ościeżnicy) ważną rolę odgrywają wszystkie elementy dodatkowe (np. klamki, rodzaj szkła zastosowany w przeszkleniach). Odgrywają one ważną rolę zarówno z punktu widzenia kwestii estetycznych, jak i parametrów technicznych. Na osobne omówienie zasługuje też znaczenie prawidłowego montażu.