Hialuronidaza – niezbędna w gabinecie medycyny estetycznej
Coraz popularniejsze staje się stosowanie kwasu hialuronowego w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki temu specyfikowi możemy powiększyć usta czy wypełnić zmarszczki. Nie zawsze jednak, mimo dobrze przeprowadzonego zabiegu, otrzymujemy w stu procentach pożądany efekt. Czasami nasz organizm może nie do końca polubić się z kwasem hialuronowym. W takim wypadku na ratunek przychodzi zabieg z hialuronidazą.
Kiedy stosować hialuronidazę?
Hialuronidaza jest enzymem, który wpływa na degradację kwasu hialuronowego. Stosuje się go w dermatologii, okulistyce, onkologii, jest też niezbędny w gabinecie medycyny estetycznej. W medycynie estetycznej sprawdzi się do rozpuszczania kwasu usieciowanego, nie można nią jednak rozpuścić preparatów kolagenowych. Kiedy powinniśmy użyć tego enzymu? Po hialuronidazę trzeba sięgnąć natychmiast, jeśli zauważymy niepokojące objawy po podaniu kwasu hialuronowego, takie jak reakcja alergiczna, martwica tkanki, ropień, ziarniaki, wszelkie zmiany skórne, które wydają się niepokojące i nie są naturalne po zabiegu. Może to oznaczać, że wystąpiło odrzucenie, niepożądana reakcja po podaniu kwasu. W takich przypadkach może być potrzebne kilka wizyt i leczenie pod okiem doświadczonego lekarza.
Hialuronidaza może też być stosowana w mniej drastycznych przypadkach, kiedy na przykład wynik podania kwasu hialuronowego nie spełnia naszych estetycznych wymogów. Przemieszczanie się kwasu, obrzęk, asymetria czy nierówna powierzchnia mogą być wynikiem zbyt dużej ilości kwasu lub źle dobranego wypełniacza. W takim przypadku hialuronidaza pozwala nam odzyskać wcześniejszy wygląd.
Jak się przygotować do zastosowania hialuronidazy
Jeśli widzimy niebezpieczne dla zdrowia objawy, to warto działać szybko. Jeśli jednak chodzi głównie o kwestie estetyczne, to powinno udać się na zabieg bez makijażu i przed zabiegiem wykonać próbę uczuleniową na hialuronidazę. Taka próba jest niezwykle ważna w przypadku osób, które uczulone są na jad pszczół, os czy szerszeni. Przeciwskazaniem mogą być też reakcje grzybicze czy bakteryjne w danym obszarze skóry. Po pozytywnej próbie hialuronidaza zostaje, poprzez bardzo cienką igłę, wprowadzona w dany obszar.
Wynik zabiegu hialuronidazą widoczny jest dosyć szybko, jednak zaraz po wprowadzeniu hialuronidazy występuje lekki obrzęk i może pojawić się siniak, który powinien zniknąć.
Enzym hialuronidazy redukuje nadmierną ilość kwasu hialuronowego, pozbywa się grudek, pozostawia skórę gładszą. Jest to enzym niezbędny w gabinecie medycyny estetycznej, gdzie używa się także kwasu hialuronowego. Dzięki niemu lekarz medycyny estetycznej może szybko zareagować. Zabieg z hialuronidazą to bezpieczeństwo pacjenta i zdrowy wygląd skóry i ust.