Jak urządzić ergonomiczne biuro?

Zachowanie właściwej higieny pracy jest kluczowe, by efektywnie wykonać powierzone zadania. Dlatego tak ważne jest zaprojektowanie ergonomicznego biura, w którym każdy pracownik będzie mógł realizować wyznaczone przez przełożonego cele w komfortowych dla siebie warunkach. A jak urządzić ergonomiczne biuro?

Jak optymalnie ustawić meble w biurze?

Długotrwała praca przy biurku może być naprawdę męcząca, dlatego warto zadbać o to, aby meble w danym pomieszczeniu były odpowiednio ustawione. Biurko powinno znajdować się w optymalnej odległości od okna, żeby światło dzienne nie odbijało się od ekranu monitora, tylko padało bezpośrednio na blat. Wysokość biurka i krzesła muszą być idealnie dopasowane do wzrostu pracownika, a stanowisko pracy powinno być również właściwie doświetlone punktową lampką oraz oświetleniem sufitowym. Na biurku można umieścić praktyczny organizer, a obok krzesła warto ustawić kosz na śmieci. Natomiast niszczarka do dokumentów powinna być położona na podwyższeniu, żeby pracownik nie musiał się do niej często schylać.

Jak zorganizować miejsce na biurku?

Jeśli wszystkie meble są już dobrze ustawione, to czas przyjrzeć się rozmieszczeniu poszczególnych przedmiotów na biurku. Najlepiej, aby każda rzecz miała swoje ściśle wyznaczone miejsce, ponieważ wówczas można znacznie skrócić czas wykonania danych czynności. W tym celu warto posegregować wszystkie długopisy, akcesoria i dokumenty oraz trzeba również na bieżąco pozbywać się dokumentów, które nie są już potrzebne. Jeśli jednak taki dokument zawiera poufne dane, wówczas przyda się dobra niszczarka do dokumentówTakie urządzenie w zależności od wielkości można ustawić na biurku, pod biurkiem lub obok biurka, ważne jedynie by pracownik miał do niego swobodny dostęp.

Jak zadbać o komfortowe warunki pracy?

Spędzanie całych dni w biurze może negatywnie wpłynąć na wydajność pracowników. Dlatego w ergonomicznym pomieszczeniu powinna znaleźć się klimatyzacja, która schłodzi wnętrze w upalne dni. Ważnym elementem wystroju takiego biura będą również rośliny doniczkowe, które dodadzą wnętrzu przytulności i skutecznie je ożywią. Poza tym zamknięte pomieszczenia należy regularnie wietrzyć oraz nawilżać przy pomocy specjalnych nawilżaczy powietrza. Jest to szczególnie ważne w biurach, gdzie znajduje się dużo elektroniki.

Podstawą ergonomicznego urządzenia biura powinna być również okresowa naprawa i wymiana sprzętów, które działają zbyt wolno lub uległy uszkodzeniu. Wówczas pracownicy będą mogli pracować w komfortowych warunkach, a czas potrzebny na wykonanie danych czynności zostanie skrócony do niezbędnego minimum.