Na czym polega leczenie uzależnienia do komputera u dzieci?
Uzależnienie od komputera i innych urządzeń elektronicznych jest obecnie coraz częstsze. Jest to tzw. uzależnienie behawioralne. Są różne, mniej znane słowa na określenie tego typu uzależnienia: siecioholizm czy cybernałóg. Osoba w nałogu, mimo licznych negatywnych konsekwencji, nie jest w stanie przestać korzystać nadmiernie z komputera.
Uzależnienie to występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Na czym polega leczenie uzależnienia do komputera u dzieci? Niniejszy artykuł odpowie na to pytanie.
Objawy uzależnienia od komputera
Co świadczy o tym, że Twoje dziecko jest uzależnione od komputera? Z pewnością są to duże pozytywne emocje związane z korzystaniem z komputera, przy jednoczesnym zupełnym zatraceniu czasu. Apatia i agresja mogą być z pewnością dowodami na to, że dzieje się coś niedobrego. Dziecko uzależnione od komputera często jest samotne, izoluje się, zarówno w stosunku do rówieśników, jak i do rodziny. Zaburzenia koncentracji i problemy ze snem również mogą być objawami uzależnienia od komputera.
Dlaczego dziecko uzależnia się od komputera?
Skąd bierze się u dzieci uzależnienie od komputera? Jakie są jego przyczyny? Mogą to być np. uwarunkowania genetyczne – w mózgu dziecka może wytwarzać się za mała ilość dopaminy. Dziecko może w nadmiernym korzystaniu z komputera szukać ucieczki przed rzeczywistością i doraźnymi problemami. Zaniedbywanie przez opiekunów może być powodem popadnięcia dziecka w nałóg. Rodzice nie powinni jednak skupiać się na swoim poczuciu winy, lecz na adekwatnej pomocy uzależnionemu dziecku.
Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci?
Uzależnienie dzieci niestety wykrywane jest często w bardzo zaawansowanym stadium – wynika to z tego, że młoda osoba potrafi umiejętnie tłumaczyć swój nałóg, a rodzicom łatwiej jest nie zauważać problemów dziecka.
Leczenie uzależnienia od komputera przebiega nieco podobnie do leczenia inny uzależnień, np. od alkoholu lub od hazardu.
Na początku dziecko musi pojąć swój nałóg i zrozumieć różnicę między zdrowym korzystaniem z komputera i innych urządzeń elektronicznych a uzależnieniem. Pacjent najczęściej poddawany jest terapii poznawczo-behawioralnej. Chodzi o to, by zmienić schematy poznawcze dziecka, skorygować dysfunkcyjne przekonania oraz, w konsekwencji, zmienić same zachowania.
Nie jest łatwo przeprowadzić detoks od komputera – jest to bardzo trudny czas zarówno dla dziecka, u którego wystąpić może duży ból psychicznych i poczucie pustki, jak i dla rodziny.
Możliwe też, że wskazana będzie terapia rodzinna – jako że wystąpienie uzależnienia u jednego z członków rodziny zmienia dynamikę relacji w jej obrębie, co co oznacza, że prowadzi to często do znacznego pogorszenia więzi miedzy bliskimi.
Jakie metody ważne są w leczeniu uzależnienia od komputera? Może to być dziennik aktywności komputerowej, a także poszukiwanie adekwatnych zamienników – nowym hobby okazać się może sport, majsterkowanie, granie w gry planszowe.
Leczenie uzależnień u dzieci nie jest łatwe – na szczęście powstaje coraz więcej ośrodków specjalizujących się w leczeniu uzależnień u dzieci, w tym cybernałogu.
Podsumowanie
Uzależnienie od komputera u dzieci to bardzo poważny problem – nieleczone, znacznie obniża jakość ich życia i może nawet zaważyć na ich przyszłości. Uzależnienie od komputera często objawia się agresją, a także apatią czy zaburzeniem rytmu dobowego. Jego przyczyny mogą być najróżniejsze – od uwarunkowań genetycznych, do zaniedbania dziecka przez opiekunów czy niezrozumienia ze strony rówieśników. Leczenie uzależnienia komputerowego u dzieci wymaga dużo samozaparcia i cierpliwości, zarówno dziecka, jak i jego rodziny. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna, która zmienia nawyki i myślenie dziecka, dzięki czemu wpływa na jego zachowania i wybory.