Najpopularniejsze przyczyny awarii sprężarek

Sprężarki to urządzenia powszechnie wykorzystywane w przemyśle, w sektorze budowlanym, geodezyjnym, a nawet w branży medycznej, chociażby do obsługi respiratorów. Wszystkie urządzenia prędzej, czy później podlegają konserwacji, ale na jakie przyczyny awarii sprężarek warto zwrócić szczególną uwagę?

Problematyka wykorzystania oleju w sprężarce śrubowej i podstawowe kwestie kontroli

Sprężarki śrubowe występują w odmianie olejowej oraz bezolejowej, a to warunkuje przyszłe problemy konserwacyjne. Najwięcej trudności stwarza prawidłowa eksploatacja oleju. Zanieczyszczenia środków smarnych w układzie odbijają się naturalnie na wydajności, a z czasem prowadzą do usterek wymagających szybkiej interwencji serwisu sprężarek śrubowych. Częste uszkodzenia dotyczą przegrzania, a także utraty efektywności wirnika. Układ hydrauliczny w urządzeniu to technologia mocno wrażliwa na stan oleju właśnie i dlatego wymaga szczególnej kontroli ze strony operatora.

W jaki sposób prawidłowo podchodzić do eksploatacji sprężarki?

Awarie sprężarek wiążą się nieodłącznie z błędem ludzkim, a także złym przystosowaniem parametrów roboczych. Nadmierna temperatura pracy, brak kontroli ciśnienia, czy stosowanie tanich zamienników i złe zarządzanie materiałami eksploatacyjnymi (za duży lub zbyt mały poziom oleju) to zaledwie początek problemów. A co z dobrymi wiadomościami? Nowoczesne kompresory bardzo rzadko można doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia. W tym celu wystarczy jedynie regularne zgłoszenie do serwisu sprężarek śrubowych.

Najczęściej zgłaszane awarie dotyczą zatarć ruchomych elementów mechanizmu, czy pogorszenia systemu filtracji. Do serwisu zgłaszają się też operatorzy, którzy odczuwają większy hałas podczas podawania sprężonego powietrza. To akurat jeden z kluczowych sygnałów do wykonania naprawy przez wykwalifikowany zespół. Inne kłopoty dotyczą syczenia, albo wykrycia wady fabrycznej. W takiej sytuacji serwis już nie pomoże, ale trzeba się zgłosić do realizacji gwarancji u bezpośredniego producenta. Ukryte wady występują jednak niezwykle rzadko.

Jakie samodzielne działania zapobiegawcze można podjąć?

Przede wszystkim operator sprężarki powinien regularnie wymieniać filtr powietrza oraz oleju, a dodatkowo monitorować stan ruchomych elementów i poziom hałasu. W sprężarkach wrażliwe elementy to chłodnica, przewody, zbiornik, zawory. Większość uszkodzeń mechanicznych rozwiązuje serwis, a wady fabryczne dotyczą kontaktu z producentem. O potrzebie serwisu mówi też wyraźnie pogorszenie jakości podawanego powietrza.

Dlaczego warto zadbać o sprężarkę?

Regeneracja kompresorów to ważna usługa przedłużająca żywotność mechanizmu i zapewniająca duży zwrot z inwestycji. Operator z czasem dostrzega regularność pogarszania pracy sprężarki oraz znacznie lepiej planuje działania konserwacyjne. Większość usterek wiąże się po prostu z typowymi błędami ludzkimi i niedopilnowaniem parametrów roboczych. Z tego powodu warto dokładnie przestudiować instrukcję, albo skonsultować prawidłową eksploatację z serwisem sprężarek śrubowych.