Ogrzewanie podłogowe elektryczne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowane w domach i mieszkaniach. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Likwiduje konieczność montowania zajmujących powierzchnię grzejników, zapewnia korzystne rozkładanie się temperatury w pomieszczeniach i komfort w czasie chłodnych dni i nocy. Jeszcze niedawno najczęściej wybierano ogrzewanie wodne. W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się stosowanie ogrzewania podłogowego elektrycznego. Poznaj zalety takiego rozwiązania.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – zalety

Elektryczne ogrzewanie podłogowe działa dzięki zastosowaniu mat, folii cieplnych lub specjalnych przewodów pod podłogą.

Mata, folia czy przewody nagrzewają się kiedy płynie przez nie prąd o odpowiednim oporze elektrycznym i przekazuje ciepło, przez podłogę do pomieszczenia. Generalnie można takie ogrzewanie stosować na każdym rodzaju podłogi.

Temperatura kontrolowana jest za pomocą regulatora temperatury z czujnikiem podłogowym lub ogranicznikiem temperatury. Zastosowanie takiego regulatora temperatury jest niezbędne.

Zalety takiego ogrzewania to:

  • może być zamontowane w każdym rodzaju pomieszczenia i pod każdym rodzajem podłogi od ceramicznych, przez kamienne, drewniane po panele i laminaty;
  • jest wydajne i oszczędne, tańsze w montażu;
  • gwarantuje optymalny rozkład temperatur;
  • koszty obsługi nie są wysokie;
  • instalacje tego typu są trwałe;
  • pozwala wykorzystywać odnawialne źródła energii.

Jak zamontować ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Decydując się na takie ogrzewanie należy na początek ustalić maksymalną wydajność cieplną jaką ma osiągnąć ogrzewanie. Jest to zależne od rodzaju podłoża oraz wydajności instalacji elektrycznej w pomieszczeniu. Przy panelach, drewnie, winylu czy laminacie maksymalna wydajność powinna wynosić około 100 W/m, w przypadku płytek może to być 150 W/m2.

Następnie należy zmierzyć pomieszczenia, aby ustalić zapotrzebowanie na materiał. Nie należy kłaść ogrzewania pod trwałe elementy jak wanna czy zabudowa meblowa. Z tego powodu ich powierzchnię odejmujemy od powierzchni całkowitej.

W kolejnym kroku należy zaplanować położenie regulatora i czujnika temperatury.

Następnie można przejść do przygotowania podłoża pod montaż ogrzewania. Po oczyszczeniu podłogi można zacząć rozwijać maty grzejne. Układanie trzeba zacząć blisko regulatora temperatury. Należy zdjąć folie zabezpieczającą i rozwinąć maty zgodnie z przygotowanym szkicem. Zmieniając kierunek, należy przyciąć materiał nośny używając nożyc lub noża monterskiego tak, aby nie przeciąć kabli i odwrócić matę zgodnie z kierunkiem cięcia. W kolejnym kroku trzeba dopasować czujnik temperatury i sieć kabli do rowków. Na tym etapie trzeba docisnąć maty i zimny przewód ogrzewania do punktu przełącza.

Na koniec pokrywamy ogrzewanie lekkim betonem lub wylewką jastrychową.