Plebiscyt Złote Stopy

Plebiscyt Złote Stopy swój finał miał w 2010 roku. Konkurs został ogłoszony 1 czerwca 2009 roku. Był pierwszym konkursem dla podróżników, który pojawił się w centralnej Polsce. Nagrody otrzymywane za poszczególne osiągnięcia przyznane były podczas trwania poznańskiego festiwalu podróży i fotografii. Wyłoniono pięcioro zwycięzców w 5 kategoriach.

Plebiscyt Złote Stopy zainicjował portal turystyczno-podróżniczy 'tu byliśmy’. Chcieli docenić ludzi z pasją, poświęcających się dla różnego rodzaju wypraw. Głosowanie odbyło się przez stronę internetową. Każdy mógł wybrać osobę, którą uważał za najlepszą. Ponadto internauci mogli zaproponować organizatorom dany rodzaj podróży. Kilka wybranych zostało umieszczonych w konkursie.

Zwycięzcy plebiscytu Złote Stopy 2009/2010

KATEGORIA WODA

Zwycięzcą tej kategorii został Aleksander Doba, który w pojedynkę opłynął kajakiem Bajkał. Trasa w linii brzegowej mierzy 2000 kilometrów. Kajakarz wyruszył 5 lipca 2009 a swoją wyprawę zakończył ponad miesiąc później – 15 sierpnia. Warto podkreślić, że Bajkał to najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, które liczy ponad 25 milionów lat.

KATEGORIA GÓRY

Zwyciężyła Martyna Wojciechowska – znana Polska podróżniczka. Zdobywając szczyt piramidy brała udział w wyprawie Carstensz Expedition 2010. Została zdobywczynią korony ziemi. Jest to osiągnięcie najwyższych punktów na terenie poszczególnych kontynentów.

KATEGORIA LĄD

Faworytem została wyprawa El Condor Rio Colca 2009 – Krzysztof Mrozowski, Dariusz Kandzia, Przemysław Kmita, Krzysztof Popardowski, Szymon Ponikiewski organizowana przez Akademicki Klub Turystyczny Watra. Przez prawie tydzień jako pierwsi odkrywali kanion Colca bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Trasa znajdowała się półtora kilometra powyżej punktu widokowego Cruz del Cura aż do osady San Galle.

KATEGORIA NA KOŁACH

Scotland Castle Tour 2009 to wyprawa, w której udział wzięli: Szymon Belka, Anna Kitowska, Agata Ladzińska oraz Radosław Literski. Trasa wynosiła około 2000 kilometrów i zdobywana była przez 3 tygodnie. Przebiegała na terenie słabo zaludnionym w Szkocji. Wyprawa zakończyła się ogromnym powodzeniem.

KATEGORIA NAGRODA SPECJALNA

Zwyciężczynią w tej kategorii została Anna Lichota zdobywając najwyższą górę świata – Mount Everest. Dziesięć procent wypraw jest zakończona niepowodzeniem i śmiercią całych składów ekip. W obawie przed spełnieniem się złego scenariusza, mama Anny chciała wykraść jej paszport. Do wejścia na górę, przygotowywała się czternaście miesięcy. Wyprawa zakończyła się powodzeniem. Dzięki zdobytej górze została trzecią, polską zdobywczynią korony ziemi.