Pomiar przepływu wody przepływomierzem turbinowym

Przepływomierz do wody turbinowy to urządzenie, które mierzy przepływ strumienia wody, które jest zintegrowane z licznikiem. Bazuje na wartości chwilowej, natomiast pomiar całkowitej objętości przepływającej cieczy zostaje uzyskany przez całkowanie natężenia przepływu w czasie oraz uwzględnieniu kolejnych przedziałów czasowych. Jak odbywa się pomiar przepływomierzem turbinowym i z jakich elementów są zbudowane?

Przepływomierz do wody – jak odbywa się pomiar?

Przepływomierz do wody pozwala uzyskać pomiar przez kierowanie cieczy na łopatki turbiny. Elementy te są wprawiane w ruch, adekwatnie do prędkości z jaką przepływa ciesz. W końcówkach łopatek turbiny znajdują się specjalne czujniki, które generują sygnał częstotliwościowy. Przepływomierze turbinowe znajdują zastosowanie nie tylko przy pomiarach wody. Można je wykorzystywać również do pomiaru cieczy wolnych od zanieczyszczeń i niskiej lepkości, np. rozpuszczalników. Urządzenia dzielą się na:

  • przepływomierze uniwersalne
  • przepływomierze do pomiaru małych przepływów wody
  • przepływomierze o dużych średnicach, stosowane przy dużym przepływie i pomiarze cieczy

Jak działa przepływomierz do wody z serii HM TC-R

Przepływomierz dowody z serii HM TC-R to urządzenie, które umożliwia wykonanie pomiarów ciągłych i nieciągłych przepływów cieczy. Doskonale sprawdza się w pomiarze nieolejowych cieczy, które mają konsystencję zbliżoną do wody lub rozpuszczalników. W konstrukcji zostały zastosowane elementy wykonane ze stali wysokogatunkowej. To sprawia, ze są odporne na korozje i zapewnia długą żywotność. Warto zaznaczyć, że zwykła stan łatwo ulega korozji, która z kolei powoduje, że pomiary nie są wiarygodne. Poza tym, przepływomierze do wody z serii HM TC-R posiadają zintegrowany system czujników niewielkich czujników. Dzięki temu możliwe było uzyskanie mniejszych wymiarów urządzeń, co w przypadku ciasnych przestrzeni do montażu ma duże znaczenie. Kolejna zaleta są łożyska z węglika wolframu, które są odpornej na działanie substancji korodujących oraz wpływają na wysoką dokładność pomiarów. Węgliki  wolframowe cechują się również niesamowicie długą żywotnością, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Jak zbudowany przepływomierz do wody

Przepływomierz do wody HM TC-R zbudowany jest z wysokiej jakości elementów, które cechują się długą żywotnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Elementy elektroniczne zostały zintegrowane z turbiną i pozostałymi elementami w obudowie. Z kolei wtyczka 2×1, 5-stykowa, typ 713, kodowana umożliwia łatwe podłączenie przepływomierza do sieci elektrycznej. Zastosowane rozwiązanie zapobiega przedostawaniu się wilgoci i w efekcie uszkodzeniu urządzenia. Na uwagę zasługują dwa wyświetlacze:panelowy z wyjściami analogowymi i częstotliwościowymi (FAS 100) oraz ścienny z wyjściem analogowym i częstotliwościowym (FAW 100), który jeszcze bardziej ułatwia odczyt pomiarów. Bezpieczeństwo dla użytkowników zapewnia iskrobezpieczny zasilacz (EWS). W urządzeniu wykorzystywana jest też częstotliwość do przetwornika analogowego (FAU 50.

Przepływomierz do wody to urządzenie, które pozwala mierzyć przepływ strumienia cieczy, bazujące na wartości chwilowej. Modele turbinowe stosowane są do pomiarów wody i cieczy o niskiej lepkości- bezolejowe. Warto wybierać urządzenia, które zbudowane są z elementów odpornych na korozję oraz cechują się długą żywotnością.