Projekt sauny ogrodowej – jakie aspekty powinien uwzględniać?

Sauna ogrodowa to przedsięwzięcie, które przyniesie wiele korzyści. Należy je zrealizować zgodnie z wcześniej ustalonym projektem, sztuką budowlaną i przy użyciu dobrych materiałów. Dzięki temu będzie zapewniało relaks przez długie lata.

Sauna ogrodowa – mały, funkcjonalny budynek

Sauna ogrodowa jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu oraz zapewnienie sobie relaksu. To świetny wypoczynek ze znajomymi, w gronie rodzinnym lub samemu. Regularne korzystanie z sauny zapewnia szereg korzyści zdrowotnych, np. wzmacnia odporność oraz oczyszcza organizm z toksyn. Jest elementem małej architektury, a ciekawy projekt będzie ozdobą ogrodu.

Najpierw kosztorys

Pierwszym krokiem powinno być oszacowanie kosztów wykonania sauny ogrodowej. Kwota jest zależna od konstrukcji, rozmiaru i wyposażenia. Kosztorys powinien obejmować koszt:

  • prac ziemnych, fundamentów, żwiru i piasku,
  • drewna konstrukcyjnego,
  • izolacji,
  • pieca,
  • materiałów elewacji
  • instalacji elektrycznej i sterownika,
  • drewna wewnątrz sauny,
  • gwoździ, wkrętów, okuć, narzędzi.

Formalności

Sauna ogrodowa jest zaklasyfikowana jako budynek rekreacji indywidualnej i w taki sposób należy ją zgłosić do lokalnego Starostwa. Do zgłoszenia powinien być dołączony projekt z rzutem sauny, elewacją i umiejscowieniem na działce. Budynek musi być w odległości minimum 4 m od sąsiadującej działki. Jeżeli typ działki uniemożliwia zgłoszenie budynku rekreacyjnego, można go zgłosić jako budynek gospodarczy.

Prąd elektryczny

Sauna powinna być przyłączona do prądu. Sauna z piecem na drewno może mieć przyłącze jednofazowe. W przypadku pieca elektrycznego powinna mieć przyłącze trójfazowe. Do wykonania przyłączenia powinien zostać zatrudniony elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.

Fundamenty i konstrukcja

Fundamenty mogą być wykonane na kilka sposób. Jest to zależne od rodzaju gruntu oraz wagi sauny. Konstrukcja szkieletowa zwykle jest budowana z suszonego drewna, które cechuje maksymalna wilgotność 18-20%. Wszystkie deski powinny zostać zaimpregnowane. Najlepsze są te, ostrugane czterostronnie, ponieważ zwiększa to ich wytrzymałość na ogień.

Ściany sauny ogrodowej

Najlepsza izolacja ściany to wełna mineralna o minimalnej grubości 100 mm. Z zewnątrz powinna znaleźć się membrana paroprzepuszczalna, a wewnątrz membrana paroizolacyjna. Co ważne, nie wolno ocieplać sauny styropianem. Lepiej nie decydować się na płyty OSB jako okrycie ścian. Elewacja jest uzależniona od osobistych preferencji i lokalnej architektury. Konstrukcja drewniana dobrze komponuje się z elewacją z blachy na rąbek lub wentylowaną elewacją drewnianą. Wewnątrz sprawdzają się deski elewacyjne w formie boazerii o jak najmniejszej ilości sęków i żywicy.

Akcesoria w saunie ogrodowej

Ławki do sauny ogrodowej należy wykonać z lekkiego drewna, najlepiej wolno nagrzewającego się. Warto wybrać lipę, olchę albo egzotyczne abachi. Ławki nie powinny być konserwowane. Otwory wentylacyjne powinny być dopasowane do wielkości oraz kształtu sauny i ilości użytkowników. Najczęściej są wybierany szklane drzwi do sauny. Powinny być wykonane z hartowanego szkła, a pod nimi znajdować się szczelina wentylacyjna. Saunę warto wyposażyć w cebrzyk na wodę, łyżkę do polewania kamieni wodą, higrometr i termometr.

Projektowanie sauny ogrodowej może sprawiać wiele radości. Wbrew pozorom stworzenie projektu nie jest trudne i nie wymaga spełnienia wielu restrykcyjnych norm. Sauna ogrodowa to budynek, który warto wybudować w swoim ogrodzie. Jest doskonałym miejscem do relaksu i spędzania wolnego czasu.