Rozmieszczenie instalacji elektrycznej w łazience – o czym pamiętać?

Rozkład instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu to jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych. Ewentualne błędy i niedopatrzenia mogą nas słono kosztować w przyszłości i wiązać się z kosztownymi poprawkami. Szczególnie ważne jest poprawne rozmieszczenie instalacji w łazience. Sprawdź na co należy zwrócić szczególną uwagę planując instalację elektryczną w łazience.

Instalacja elektryczna w łazience – dlaczego jest taka ważna?

Łazienka głównie kojarzy się nam z pracami sanitarnymi i hydrauliką. Instalacje elektryczne traktujemy w niej nieco po macoszemu, nie przykładając szczególnej uwagi do rozkładu gniazdek i włączników. To duży błąd, ponieważ ewentualne przeróbki mogą nas później dużo kosztować. Z reguły łazienki zabudowane są w płytkach, dlatego ewentualnie kucie w ścianach będzie wiązało się z kosztowną wymianą glazury. Warto poświęcić więcej uwagi projektowi elektrycznymi na etapie prac instalacyjnych i uniknąć kosztownych napraw.

Elektryka w łazience – zadbaj o bezpieczeństwo

W związku z instalacją wodną w łazience prace elektryczne należy wykonywać ze szczególną ostrożnością i zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP. Warto zlecić je uprawnionemu elektrykowi, który dochowa bezpieczeństwa. Przede wszystkim podstawą w każdej łazience jest gniazdo hermetyczne, które posiada zabezpieczenie przed zalaniem wodą.

Rozkład punktów elektrycznych

W łazience warto zainstalować gniazdo elektryczne w pobliżu lustra oraz umywalki. Przyda się podczas korzystania z suszarki do włosów lub golarki. Jeżeli planujesz oświetlenie nad lustrem warto znać jego wymiary już na etapie prac instalacyjnych. Pozwoli to na dokładne ustalenie lokalizacji lampy oraz włącznika. Dobrze gdy znajduje się zaraz przy lustrze.

Pamiętaj o gniazdkach elektrycznych na pralkę i suszarkę, jeżeli te sprzęty również znajdą się w łazience. Ustal również miejsce, gdzie będzie znajdował się wentylator łazienkowy. Na etapie prac instalacyjnych można podłączyć go do włącznika oświetlenia, dzięki czemu zostanie uruchomiony wraz z włączeniem światła w pomieszczeniu. Jeżeli będzie znajdował się w pobliżu wanny lub prysznica wybierz wentylator na bezpieczne napięcie, który jest zabezpieczony przed ewentualnym zalaniem wodą.

Planując instalację elektryczną warto skonsultować jego projekt z doświadczonym elektrykiem, który podpowie o praktycznych i sprawdzonych rozwiązaniach. Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo pracy i użytkowania, ponieważ nieprawidłowo ułożona instalacja elektryczna w łazience grozi poważnym niebezpieczeństwem.