Scotland Castle Tour – zamki w Szkocji

Zamki są jednymi ze znaków rozpoznawczych Szkocji. Monumentalne budowle spowite mgłą zapierają dech i metaforycznie przenoszą nas w czasy dzielnych rycerzy i honorowych pojedynków. Poniższy artykuł przedstawia subiektywną listę najpiękniejszych szkockich zamków.

Zamek Dunrobin

Położony w północno-wschodniej Szkocji zamek Dunrobin to budowla roztaczająca wokół siebie niezapomnianą aurę. Smukłe wieżyczki i rozległe ogrody dodają całości romantycznego charakteru. Wnętrza zamku również robią oszałamiające wrażenie na zwiedzających. Niestety ze 178 komnat udostępnione turystom jest jedynie 17. Na pocieszenie warto dodać, że podczas pobytu w tej niezwykłej okolicy można skorzystać także z innych atrakcji, takich jak na przykład pokazy sokolnicze oraz obejrzeć bogatą kolekcję trofeów myśliwskich.

Zamek Inveraray

Budowę zamku Inveraray ukończono w roku 1789. Budowla łączy w sobie trzy różne style architektoniczne: neogotyk, barok oraz styl palladiański, które znakomicie komponują się z otaczającymi zamek ogrodami. Część pomieszczeń (w tym komnaty sypialniane) jest dostępna do zwiedzania. Zachowane w doskonałym stanie polichromie (stworzone przez Girarda i Guinarda) oraz ekspozycja osiemnastowiecznej broni z pewnością zachwycą każdego fana sztuki wojennej.

Zamek w Glamis

Zamek w Glamis to idealna propozycja dla miłośników wszystkiego co tajemnicze, nieznane i… nawiedzone. Według krążącej w Szkocji legendy oraz doniesień parapsychologów, budowla nawiedzana jest przez ducha Lady Glamis, która została spalona na stosie za rzekome uprawianie magii. Określana jest mianem Szarej Damy. Dowodem na obecność ducha mają być między innymi gwałtowne zmiany temperatury, których zwiedzający mogą doświadczyć w zamku. Ponadto znajduje się tu sekretna komnata za odkrycie, której w dawnych czasach karano poprzez wyrwanie języka! Upiorności całemu otoczeniu dodaje także niepokojący wygląd samej budowli. Odważycie się przekroczyć jej próg?

Zamek Floors

Osiemnastowieczny zamek położony w malowniczej okolicy południowo-wschodniej Szkocji. Budowla wciąż zamieszkana jest przez szkockich arystokratów (rodzina Roxburgh), mimo to część komnat udostępniono zwiedzającym. Podczas pobytu w zamku Floors można zwiedzić bogatą kolekcję dzieł sztuki, antyków (np. kunsztownie rzeźbionych mebli) oraz zabytkowej chińskiej i drezdeńskiej porcelany.

Szkocja to bez wątpienia magiczna kraina. Scotland Castle Tour to nie tylko podróż przez historię, ale też bajkowe krajobrazy, tajemnicze jeziora i mgły, mnogość legend, duchów i stworów, które podobno zamieszkują te intrygujące okolice. Szkocja zachwyci każdego kto zafascynowany jest odrobinę niepokojącą atmosferą.