Zdrowie intymne po 40

Dojrzałe ciało potrzebuje nowych nawyków pielęgnacyjnych. Zachodzące w nim zmiany hormonalne mogą dać o sobie znać, nie tylko poprzez uderzenia gorąca. Jak dbać o zdrowie intymne po 40. roku życia? W tym wpisie znajdziesz przydatne wskazówki dla kobiet wchodzących w okres menopauzalny.

Klimakterium – kiedy należy się go spodziewać?

Menopauza, nazywana również klimakterium to czas, w którym kobieta traci zdolność do zajścia w ciążę. Zazwyczaj okres ten przypada na wiek 40-45 lat. Popularne objawy menopauzy to między innymi:

  • uderzenia gorąca,
  • wahania nastroju,
  • ból głowy i brzucha,
  • nudności,
  • uczucie zmęczenia,
  • suchość pochwy.

Klimakterium jest momentem, w którym organizm zaczyna produkować coraz mniej estrogenów. Hormony odpowiedzialne za kobiecą płodność wspierają również produkcję naturalnego śluzu. Gdy jest ich zbyt mało, kobieta może odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak pieczenie i swędzenie okolic intymnych. Nieleczona suchość pochwy po menopauzie zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Z tego powodu, w przypadku pojawienia się niechcianych dolegliwości, należy poinformować o tym fakcie swojego ginekologa.

Suchość pochwy w okresie menopauzy – co można zrobić?

Leczenie suchości pochwy w okresie menopauzy wymaga konsultacji z lekarzem. Przy pomocy specjalisty pacjentka będzie mogła zdecydować się na najwygodniejszą dla niej formę leczenia. W tym przypadku suchość pochwy najczęściej leczy się przy pomocy globulek dopochwowych, które zawierają składniki nawilżające i kojące.

Pacjentka może jednak otrzymać dodatkowy produkt od lekarza w postaci kremu lub żelu na suchość pochwy do stosowania miejscowego. W przypadku suchości pochwy po menopauzie zdarza się również, że stosuje się hormonoterapię zastępczą. Niemniej, w każdym przypadku, leczenie uzupełniają kremy o działaniu nawilżającym.

Jak zapobiegać suchości pochwy po menopauzie?

Suchość pochwy objawia się przykrymi dolegliwościami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu schorzenia, warto stosować się do kilku prostych zasad.

Jedną z najważniejszych jest utrzymanie prawidłowych nawyków higienicznych. Mycie pochwy powinno odbywać się nie częściej niż dwa razy w ciągu dnia. Do tego celu warto stosować preparaty bez dodatku alkoholu, aby nie podrażniać okolic intymnych.

Dobrym pomysłem jest też ograniczenie lub całkowita rezygnacja z noszenia zbyt ciasnych spodni. Niższe ryzyko suchości pochwy w okresie menopauzy jest także wówczas, gdy organizm ma silny układ odpornościowy. Warto więc pamiętać o odpowiednio dobranej suplementacji, pełnej składników mineralnych, które wspierają w okresie klimakterium.

O zdrowie intymne warto dbać przez całe życie. Aby zapobiec suchości pochwy po 40. roku życia, warto stosować się do wyżej wymienionych wskazówek.