Czyszczenie grilla – zrób to dobrze

Wraz z ciepłą pogodą przychodzi sezon na grillowanie. To okazja nie tylko do zjedzenia czegoś smacznego, ale także sposób na przyjemne spędzenie czasu z rodziną i znajomymi. Niestety po miłych chwilach przy posiłku często stajemy przed wyzwaniem, jakim jest wyczyszczenie grilla. Kontakt różnego rodzaju jedzenia, w szczególności tłustego, z mocnym ogniem tworzy zabrudzenia trudne do usunięcia. Jak więc dobrze wyczyścić grill?

Skuteczne środki do czyszczenia grilla 

Ze względu na rodzaj potraw przyrządzanych na grillu, a także użycie intensywnego żaru, czyszczenie grilla bywa znacznie trudniejsze niż mycie codziennych akcesoriów kuchennych i wymaga specjalnych środków. Warto mieć na uwadze, aby zacząć czyszczenie niedługo po zakończeniu użytkowania grilla, zanim dojdzie do całkowitego wystygnięcia resztek jedzenia. Świeże zabrudzenia są dużo łatwiejsze do usunięcia.

Przy czyszczeniu grilla pomocny jest wąż ogrodowy, który umożliwi przemycie go wodą pod ciśnieniem. Najlepiej zrobić to, kiedy grill będzie jeszcze ciepły. Umożliwi to wstępne usunięcie zalegającego brudu. Po przelaniu grilla strumieniem wody, warto przetrzeć go szmatką albo ręcznikiem papierowym.

Następnie można przejść do bardziej skrupulatnego czyszczenia. Dobrze zaopatrzyć się w zmywak metalowy. Dzięki twardej i chropowatej powierzchni usunie nawet uporczywe zabrudzenia z tłuszczu. Do mycia grilla zmywakiem metalowym można użyć domowych środków czystości. Sprawdzi się tu woda z dodatkiem octu. Można wykonać też pastę z wody, sody oczyszczonej i cytryny. Oba środki sprawią, że brud odklei się od powierzchni grilla i będzie można go zetrzeć. Można też zakupić gotowe środki czystości dedykowane grillom np. w formie sprayu. Zawierają one składniki zmiękczające zabrudzenia i umożliwiające pozbycie się tłuszczu z powierzchni.

Jak chronić grill przed zabrudzeniem? 

Aby czyszczenie było łatwiejsze, warto pomyśleć o ograniczeniu zabrudzeń już wcześniej. Podstawowym sposobem jest używanie tacek aluminiowych, które w sezonie grillowym można zakupić niemal w każdym sklepie. Odizolują one jedzenie od rusztu, dzięki czemu brud osadzi się na nich, a nie na grillu.

Nie należy też zapominać o zanieczyszczeniach, które mogą gromadzić się na grillu, kiedy go nie używamy. Po zakończeniu sezonu na grillowanie trzeba go dobrze zabezpieczyć i schować do suchego miejsca. W przeciwnym razie może pojawić się rdza czy ślady działalności owadów.

Aby jak najdłużej cieszyć się sprawnym grillem, należy dbać o jego czystość. Zabrudzony grill będzie wyglądał nieestetycznie, a co więcej będzie negatywnie wpływał na smak przyrządzanego jedzenia. Resztki spalonego jedzenia mają też zły wpływ na zdrowie. Dlatego warto wykorzystać sprawdzone sposoby na czyszczenie grilla.