Polskie brzmienia na argentyńskich stepach

Chór Kameralny UAM odbył szereg koncertów w stolicy ojczyzny tanga. W dniach 1-17 listopada rozbrzmiały polskie głosy na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Festival Mundial Buenos Aires Coral, a także na festiwalu muzyki klezmerskiej (Klezfiesta) oraz na koncertach w Patagonii. Polskie melodie rozbrzmiały także z okazji Dnia Niepodległości, który w Buenos Aires zorganizowała Ambasada RP.

Nie tylko śpiew

Argentyńska codzienność, tak różny od polskiego klimat i atmosfera, ujęła od pierwszego kroku postawionego na południowoamerykańskiej ziemi. Hotel Salles, w którym Kameralny Chór UAM został zakwaterowany, znajdował się przy najszerszej i najruchliwszej ulicy świata. Samo przejście przez 18 pasm ulicy, mierzącej ponad 200 m szerokości, stało się nie lada wyzwaniem, ale i niezapomnianym doświadczeniem.

Słynny Most Kobiet,  zapierająca dech w piersiach nekropolia na pięknej Recolecie, dzielnice z wąskimi uliczkami z klimatycznymi kawiarniami czy dzielnica portowa Puerto Madero, a także wiele innych miejsc – zamieniły wyjazd chórzystów we wspaniałą wycieczkę.

Nie tylko śpiew…

Ale i taniec. Członkowie Kameralnego Chóru UAM zaliczyli przyspieszony kurs tanga argentyńskiego. Pomiędzy koncertami w Patagonii, dzięki uprzejmości pani Teresy Kamińskiej, artyści wybrali się nad Atlantyk, by zobaczyć wieloryby.

Przede wszystkim muzyka

Argentyńska przygoda rozpoczęła się spotkaniem chórów biorących udział w festiwalu. Pierwszy koncert, na potrzeby radia 1110 AM Radio de la ciudad de Buenos Aires odbył się już drugiego dnia pobytu. Wieczorami głosy chórzystów uświetniały występy w Bueanos Aires, Lobos i La plata. 9 listopada 2009 roku, po zakończeniu występów festiwalowych, artyści dali występ na festiwalu muzyki żydowskiej Klezfiesta w Buenos Aires. Kolejne 3 koncerty, niezwykle ciepło przyjęte przez publiczność, miały miejsce w Patagonii (Gaiman, Puerto Madryn oraz Trelew). Ostatni, pożegnalny koncert zabrzmiał w stolicy, dla Polonii Argentyńskiej, pośród której swą obecnością zaszczycili Bogdan Borusewicz (Marszałek Senatu RP), Marek Borowski (były Marszałek Sejmu) oraz kardynał Stanisław Dziwisz.

Podróż przez stepy

Piękne krajobrazy, niezapomniane argentyńskie stepy i wołowe steki. Podróż do Argentyny okazała się nie tylko możliwością promowania Kameralnego Chóru UAM, ale przede wszystkim stała się jedną z ważniejszych przygód życia, która zapadła głęboko w pamięć i serca wszystkich uczestników.