Jak działa laminator?

Laminator to urządzenie biurowe, którego funkcje przydają się wszędzie tam, gdzie występują warte zabezpieczenia dokumenty lub wydruki. Nie tylko w środowisku pracy ale także w domu. Sprzęt, który potocznie nazywany jest także laminarką, potrafi długotrwale ochronić dowolnie zadrukowany papier przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, żółknieniem, blaknięciem tuszu czy zabrudzeniami.

Jak działa laminator?

Papier poddany obróbce laminatorem zostaje pokryty specjalną, hermetycznie zamkniętą z każdej strony folią, która tworzy wytrzymałą ale cienką i elastyczną powłokę chroniącą jej zawartość. Laminarka, najczęściej przy użyciu podwyższonej temperatury, wtapia tworzywo sztuczne w papier, zupełnie nie ingerując w jego strukturę. Obsługa urządzenia polega zwykle na włączeniu go i odczekaniu aż nagrzeje się wewnętrzny system zgrzewający. Kiedy aparat zasygnalizuje gotowość do pracy, w specjalną szczelinę wkłada się dokument umieszczony wcześniej w arkuszu folii przeznaczonej do laminowania. Całość przechodzi przez nagrzane wnętrze laminatora i wysuwa się po drugiej stronie jako sztywna folia okalająca papier.

Rodzaje laminatorów

Najczęściej spotykane i wykorzystywane w biurach urządzenia to te, które służą do obróbki papieru, maksymalnie w formacie A4. Istnieją jednak również sprzęty do laminacji plastiku i/lub arkuszy papieru w formacie A3. Laminatory można też podzielić na wykorzystujące wysokie temperatury oraz zgrzewające „na zimno”. Do użytku biurowo-domowego wybiera się zwykle małe, ręczne urządzenia, jednak na rynku dostępne są także spore, bardziej przemysłowe i automatyczne laminarki, których obsługa wymaga minimalnej ingerencji użytkownika.

Akcesoria do laminowania

Aby z powodzeniem używać laminarki, oprócz samego urządzenia potrzebna jest specjalna folia do laminowania. Na rynku dostępne są różne rodzaje arkuszy tworzywa, dzięki czemu można dopasować je do posiadanego sprzętu oraz efektu, który pragnie się uzyskać.

Rodzaje folii do laminowania to m. in.:

  • Błyszcząca – trwała, tania i najbardziej powszechna.
  • Matowa – nie odbija światła.
  • Miękka – pozwala na składanie zalaminowanego dokumentu.
  • Samoprzylepna – z jednej strony posiada warstwę kleju, która pozwala przytwierdzić zalaminowany arkusz w dowolnym miejscu.
  • Perforowana – posiada boczne dziurkowanie ułatwiające archiwizację w segregatorze.
  • Fotograficzna – przeznaczona do laminowania zdjęć.

Zasady bezpieczeństwa

Laminator nie jest urządzeniem szczególnie niebezpiecznym ale użytkując go, należy pamiętać o zachowaniu minimum ostrożności. W środku maszyny panuje bowiem wysoka temperatura, natomiast mechanizm przesuwający papier przez wnętrze laminarki, może przy dużej dozie nieuwagi wciągnąć na przykład długie włosy użytkownika. Wkładając do laminatora dokumenty, trzeba także za każdym razem sprawdzać czy nie znajdują się na nich zszywacze lub spinacze. Drobny kawałek metalu może uszkodzić aparaturę.