Na czym polega transport chłodniczy?

Niektóre produkty, ze względu na swoje właściwości wymagają przewożenia w ściśle określonej temperaturze. Zdarza się, że wymogiem jest dopasowanie temperatury wyższej niż temperatura otoczenia, jednak przeważnie do czynienia mamy z koniecznością transportu zapewniającego chłodzenie. Utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas przewozu gwarantuje dostarczenie do odbiorcy produktów w niepogorszonym stanie. Pozwala to między innymi na przewożenie żywności z odległych sobie stron nie tylko kraju, ale także świata, bez obaw o ich zepsucie. Transport chłodniczy, z roku na rok coraz bardziej się rozwija, co ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. 

Czym jest i do czego wykorzystuje się transport chłodniczy?

Adekwatnie do nazwy, transport chłodniczy pozwala na przewiezienie produktów wymagających przechowywania w niskiej temperaturze nawet na dużych odległościach. Oprócz możliwości dopasowania konkretnej temperatury do potrzeb przewozu wybranych produktów, pojazdy wyposażone w chłodnie pozwalają na ustalenie konkretnej wilgotności powietrza, co jest równie ważnym parametrem jeśli chodzi o przewożenie żywności. W zdecydowanej większości przypadków transport chłodniczy wykorzystywany jest do przewożenia różnego rodzaju żywności. To przede wszystkim wszelkie te produkty, które na co dzień wymagają umieszczenia w lodówkach, a więc nabiał, ryby, mięso i wędliny, wyroby garmażeryjne czy ciasta. W zdecydowanie niższej temperaturze przewozi się wszelkiego rodzaju mrożonki, jednak do ich transportu również wykorzystywane są chłodnie. 

Transport chłodniczy odgrywa ważną rolę także w medycynie. Niezbędny jest zarówno do przewożenia leków, jak i krwi czy organów. Wykorzystywany jest także do transportu kosmetyków czy kwiatów, zarówno ciętych, jak i żywych.

Charakterystyka transportu chłodniczego

Transport chłodniczy zawsze opiera się na wykorzystaniu specjalnie przystosowanych do tego pojazdów, które mają możliwość dostosowania odpowiedniej temperatury w zależności od potrzeb. Zgodnie z obowiązującym prawem, pojazdy transportu chłodniczego muszą odpowiadać aktualnie panującym normom. W transporcie chłodniczym wyróżnić można kilka typów pojazdów, które różnią się między sobą przede wszystkim właściwościami chłodniczymi.

Najbardziej podstawową grupą, są pojazdy izotermiczne. Nie posiadają one źródła chłodzenia, a utrzymanie stosunkowo niskiej temperatury możliwe jest dzięki dobrej izolacji pojazdu. Stosowane są zazwyczaj do transportów krótkodystansowych. Samochody, które zostały wyposażone w specjalny agregat, potocznie nazywane są chłodniami. Pozwalają one na transport produktów zarówno w temperaturze lodówkowej, jak i ujemnej, do -20 stopni. Wyróżniają się możliwością dokładnego sterowania temperaturą, dzięki czemu są najczęściej wykorzystywanymi pojazdami transportu chłodniczego. Ostatnim typem pojazdów są tzw. lodownie. Nie posiadają one mechanicznego źródła chłodzenia, jednak do utrzymania niskiej temperatury wykorzystuje się lód, bądź gazy chłodnicze. Lodownie dobrze sprawdzają się nawet podczas dni, kiedy temperatura powietrza sięga 30 stopni Celsjusza.