Kremacja zwłok – coraz popularniejszy sposób pochówku

Choć klasyczny pogrzeb wciąż jest wybierany częściej niż spopielenie zwłok, popularność kremacji stale rośnie. Coraz więcej osób decyduje się wybrać zakład pogrzebowy, które świadczy tę usługę. Jak wynika z analizy Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, w 2021 roku kremacja została przeprowadzona około 200 tysięcy razy przy łącznej liczbie pochówków wynoszącej ponad 500 tysięcy. Wiele więc wskazuje na to, że niebawem blisko połowa pochówków może być przeprowadzana tą metodą. Jakie są zalety kremacji zwłok i jak przebiega ten proces?

Nowoczesna kremacja zwłok – etapy i czas trwania

Kremacja Zwłok jest coraz bardziej popularna. Pierwsze krematorium w naszym kraju powstało na początku lat dziewięćdziesiątych, natomiast obecnie funkcjonuje około sześćdziesięciu placówek, które mieszczą się zazwyczaj przy cmentarzach i zakładach pogrzebowych. Kremacja jest przeprowadzana w profesjonalny sposób, z pełnym szacunkiem dla Zmarłej osoby. Przed rozpoczęciem procesu spopielania ciało jest składane w trumnie wykonanej z drewna lub kartonu, która następnie zostaje umieszczona w specjalnym piecu kremacyjnym. Temperatura spalania to 900-1200 stopni Celsjusza, a kremacja trwa z reguły od 2 do 3 godzin. Po spopieleniu szczątki są schładzane, a następnie umieszczane w urządzeniu określanym jako klemulator, gdzie ulegają dokładnemu rozdrobnieniu. Następnie po przełożeniu do specjalnego worka trafiają do urny na prochy, która jest szczelnie zamykana.

Zalety kremacji zwłok w stosunku do tradycyjnego pochówku

Coraz więcej osób przekonuje się do zalet kremacji i deklaruje, że po śmierci chciałoby być pochowanymi właśnie tą metodą. Również bliscy osób Zmarłych wybierają tę możliwość znacznie częściej niż jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Jeśli decydujemy się na kremację, powinniśmy wybrać zakład pogrzebowy wyposażony w piec kremacyjny. Spopielenie zwłok jest dużo bardziej korzystne dla środowiska, ponieważ nie następuje wówczas emisja szkodliwych związków z ciała Zmarłego. W przypadku szczątków pochowanych w glebie może dojść do zanieczyszczenia wód gruntowych lub ziemi – kremacja pozwala wykluczyć takie zagrożenie. Jest to także rozwiązanie tańsze niż tradycyjny pochówek. Urny na prochy kosztują mniej niż trumny, ponadto zajmują mniej miejsca i mogą być umieszczone zarówno w zwykłej mogile, jak i w kolumbarium. Nie bez znaczenia jest również aspekt psychologiczny – kremacja pozwala pozbyć się przykrej świadomości, że po śmierci ciało będzie poddawane długotrwałemu procesowi rozkładu.

Wiele argumentów przemawia za tym, że coraz więcej osób będzie wybierało kremację zwłok jako preferowany rodzaj pochówku. To rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również proekologiczne i posiadające zalety natury psychologicznej i estetycznej. Coraz więcej zakładów pogrzebowych decyduje się na wyposażenie swoich firm w specjalne piece, a w społecznym odbiorze kremacja już dawno przestała być luksusem dostępnym dla nielicznych czy tematem tabu.