Wylewanie stropu – ile czasu schnie beton?

Strop jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Popularnie stosowany jest strop monolityczny żelbetowy, który jest wylewany na mokro mieszanką betonowa. Wykonanie takiego stropu wymaga przygotowania podpór i szalunków stropowych na całej jego powierzchni. W dalszej kolejności na płycie trzeba wykonać zbrojenie za pomocą metalowych prętów albo specjalnej siatki zbrojeniowej. Tak przygotowana powierzchnia zalewana jest betonem.

Strop monolityczny – wytrzymała betonowa konstrukcja

Przygotowując monolityczny strop, bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować szalunki stropowe. Szalowanie umożliwia nadanie właściwego kształtu mieszance betonowej. Prace rozpoczynają się od wykonania szalunku z desek, metalu, czy odpornej na działanie wody sklejki. Proces może znacznie przyspieszyć wynajem szalunków stropowych. Zazwyczaj jest to uniwersalny sprawdzony system, który składa się z wytrzymałych elementów w niewielkiej ilości. Zastosowanie gotowych szalunków stropowych skraca czas budowy, a także zmniejsza koszty, ponieważ nie ma konieczności wykonywania wielu pracochłonnych czynności.

Po jakim czasie można usunąć szalunki stropowe?

Nie należy rozbierać konstrukcji przed osiągnięciem przez beton odpowiedniej wytrzymałości. Tempo wysychania betonu zmienia się w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Ogólna zasada mówi o tym, że beton potrzebuje 28 dni na całkowite wyschnięcie. Trzeba jednak brać pod uwagę, że przy niekorzystnych warunkach pogodowych, zwłaszcza jeśli panuje niska temperatura, okres wysychania stropu betonowego może wydłużyć się nawet do 8 tygodni. Optymalna temperatura schnięcia betonu wynosi 20 stopni C. Nie należy chodzić po takiej powierzchni przynajmniej przez 48 godzin, a także wystrzegać się przesuwania ciężkich ładunków.

Gotowe szalunki stropowe są dobrym rozwiązaniem przy każdym rodzaju budowy, zarówno przy budowie domów jednorodzinnych jak i inwestycjach użyteczności publicznej. Wynajem szalunków stropowych znacznie skraca czas pracy, ale należy pamiętać, aby nie demontować podpór do czasu uzyskania przez beton właściwej twardości.